Google Sponsor

TRT 1 Ne Zaman Kuruldu?
Türkiye’nin ilk ulusal kanalı olma özelliğini kendinde barındıran TRT 1, Ankara’da yer alır. 1964 yılında kurulan kanalın ilk genel müdürü ise Adnan Öztark olarak karışımıza çıkmaktadır. Ülkemizde açılan ilk kanal İTÜ TV’nin TRT’ye devri 1971 senesinde gerçekleşmiştir. İlk yayın da Ankara’da gerçekleştirilmiş olup spikeri Nuran Devres’tir. 6 Şubat 1968 tarihinde Şair Evlenmesi isimli televizyon oyunu canlı yayınlanmıştır. Bu tarihten sonra TRT ülkemizde TV yayıncılığı konusunda öncülük yapmış kurumsal bir yayın kuruluşu olarak hizmet kalitesini arttırmıştır.
TRT 1 Sahibi Kim?
Devlet kanalı olan TRT’nin sahibi Türkiye Radyo Televizyon Kurumu olarak geçer. Kanal devlet adına yayınlar yapmaktadır. Bu bağlamda tüzel kişilikten bahsetmek mümkündür. Günümüzde de bu böyledir ve yönetim kurulundaki isimlerle idare sağlanmaktadır. Günümüzde yönetim kurulu başkanı olan isim İbrahim Eren’dir. TRT 1, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde yer alan bir devlet kanalıdır.
TRT 1 Programları
Çeşitli programları olan bu kanal siyah beyaz ekranla yayın hayatına başlamıştı. 1976 yılında renkli ilk yayın yapılmıştır. Tamamen renkli yayınlara başlanması ise 1984 yılına denk gelir. İlk programlarında, Akdeniz oyunları gibi spor faaliyetleri, haberler ve eğlence içeriklerini rastlamak mümkündür. Kanalın yaygın günleri ve süreleri de süreçte farklılık göstermiştir. İlk kez yabancı bir dizi Türkçe dublajla yayınlandı. Dizinin adı Bedava Dünya Gezisiydi. 1970’lerde milli maçlar ve Eurovision da kanalda naklen yayınlanmıştır. Ayrıca TRT-MEB ortaklığıyla üniversiteye hazırlık kursları da burada yer alıyordu. Değişen şartlar ve özel kanalların ortaya çıkmasıyla birlikte kanalın tek el olma durumu sona erimiştir. Böylece programların içerikleri genişledi. Yerli ve yabancı diziler, yarışma programları içerikte yer almaya başladı. Günümüzde sürekli yayın yapan kanalın program kapsamı oldukça geniştir. Ezgi Serter ile Fazlası Zarar, Pelin Çift ile Gündem Ötesi ve Enine Boyuna programı TRT’nin iddialı yapımları arasında yer almaktadır. Yine geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı başaran Masumlar Apartmanı da TRT1’nin izleyicisiyle buluşturduğu diziler arasında yer alır. Özellikle Gönül Dağı gibi yöresel motifli diziler de TRT1 ekranlarında izleyiciyle buluşmaktadır.
TRT 1 İletişim Bilgileri
Ankara’da yer alan kanal binası Turan Güneş Bulvarında bulunuyor. Kanalın yayınlarına dair eleştiri ve öneri yapmak için 444 0 878 numarasından irtibat kurabilirsiniz. Ayrıca kanalın Whatsapp ihbar hattı da var. Bu numarası 0530 662 05 62’dir.